Nowoczesne Obserwatorium astronomiczne
.
Budowa trwała kilka lat i pochłonęła 5 mln złotych. W ramach inwestycji powstała również tzw. mediateka (z panelami LCD, komputerami i rzutnikami) i trzy nowe sale dydaktyczne. Co ciekawe, z nowoczesnych teleskopów nie korzystają tylko uczniowie. Może to zrobić każdy ciekawski.
Mamy jednak nadzieję, że drzwi do gwiazd nie będą stały otworem jedynie dla uczniów tej szkoły, ale że staną się narzędziem w rękach licznej grupy ludzi ciekawych tajemnic Wszechświata mieszkańców Zelowa oraz okolic.
Uczniowie Publicznego Gimnazjum w Buczku, Liceum Ogólnokształcącego w Łasku oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Zelowie połączyli się w czwartek z 26 kwietnia 2018 roku Międzynarodową Stacją Kosmiczną.
Rozmówcą był astronauta Richard R. Arnold. Mieszkaniec ISS usłyszał 15 pytań przygotowanych przez uczniów, na które udzielił krótkich odpowiedzi. Połączenie zorganizowano w Publicznym Gimnazjum w Buczku.
Pierwsza próba rozmowy z astronautami z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS nastąpiła o godz. 12.52 . Niestety nie udało się. Astronauci przebywali na zewnątrz stacji i wykonywali pilne zadania. Drugą, już skuteczną próbę, podjęto po godz. 14.
Publiczne Gimnazjum w Buczku, Liceum Ogólnokształcące w Łasku oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących w Zelowie biorą udział w programie ARISS, który umożliwia radioamatorom z całego świata nawiązanie kontaktu z Międzynarodową Stacją Kosmiczną ISS. Uczniom akcję pomogli przygotować pasjonaci krótkofalarstwa z sekcji łączności Towarzystwa Sportu i Rekreacji „Jupiter” działającej przy Elektrowni Bełchatów.
W przerwie między próbami łączności, wręczono nagrody laureatom konkursów związanych z realizacją programu ARISS.
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ISS krąży na orbicie okołoziemskiej na wysokości ok. 400 km z prędkością nie większą niż 28 tys. km/godz. Okrąża Ziemię w czasie ok. 90 minut. Jej masa to ok. 450 ton, co odpowiada wadze jedenastu tirów załadowanych do pełna. Powierzchnia ISS jest trochę większa od pełnowymiarowego boiska piłkarskiego.