• TRADYCYJNY SAD ETAP II

• MINISAD CZEREŚNIOWY

• MINISAD CZEREŚNIOWY w Zelowie

Klasy I-III ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Obrońców Praw Człowieka w roku szkolnym 2020/2021 biorą udział w 4. edycji ogólnopolskiego konkursu grantowego Tradycyjny Sad organizowanego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska. Celem projektu jest szerzenie wiedzy na temat starych odmian drzew owocowych (czereśni), naturalnych sposobów ich pielęgnacji oraz zwiększenie różnorodności biologicznej w naszym kraju.

Uczniów klas I-III reprezentuje dziesięcioosobowa grupa MRÓWECZKI Z JEDYNECZKI, której opiekunem jest p. Katarzyna Nowicka. W ramach I etapu uczniowie stworzyli „Pokój Czereśniowy”, przygotowali logo, tablicę z ciekawostkami i odmianami czereśni. Wykonali prezentację multimedialną oraz prowadzą Księgę Sadu - kronikę.

W ramach zdobywania niezbędnej wiedzy uczestniczyli w spotkaniu z miejscowym sadownikiem p. Sławomirem Warzyńskim, który przekazał wiele cennych informacji.

Zakończyliśmy I etap, zajmując 12 miejsce na 59 zespołów w Polsce. Prężnie działając przeszliśmy do II etapu. Otrzymaliśmy grant na zakup drzewek, które wspólnie posadziliśmy w naszym minisadzie na terenie szkoły, który będzie służył uczniom i całej społeczności lokalnej.

• Sadzenie drzewek rozpoczęliśmy uroczystym spotkaniem, w którym uczestniczyły nasze Panie Dyrektor, pani Marzena Malinowska i pani Anna Łabencka, pani od biologii Danuta Lipińska, nasz lokalny sadownik pan Sławomir Warzyński oraz klasy I-III z wychowawcami. Grupa Mróweczki z jedyneczki zaprezentowała projekt „Tradycyjny Sad” w malowniczej oprawie wierszy, piosenek, plakatów. Wystawę „Najlepszy jest sadek, który sadzili babcia i dziadek” mogli podziwiać rodzice, uczniowie oraz mieszkańcy Zelowa.

• Już niedługo każdy mieszkaniec Zelowa będzie mógł posmakować pysznych dawnych odmian owoców drzew czereśni.

Dziękujemy panu Sławomirowi Warzyńskiemu za cenne porady, podarowane drzewko czereśniowe do naszego mini sadu oraz panu Andrzejowi Bartosowi za ofiarowaną pomoc.

•   Zapraszamy do obejrzenia prezentacji

TRADYCYJNY_SAD.pdf